επιστροφή σε:    επιλεγμένα άρθρα

αρχική σελίδα  |  "το εφημεριδάκι"  |  φύλλο 1  |  φύλλο 2  |  φύλλο 3

ΕΠΕΤΕΙΟΙ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

25/10/1881
Γεννιέται ο Πάμπλο Πικάσο, ένας από τους με-γαλύτερους ζωγράφους του 20oυ αιώνα. Το διασημότερο έργο του είναι η Γκουέρνικα, που απεικονίζει τον βομβαρδισμό της ισπανικής πόλης Γκουέρνικα από τους Γερμανούς, στον Β΄ παγκόσμιο πόλεμο (Μια έγχρωμη παραλλαγή της Γκουέρνικα εκτίθεται και στην είσοδο του χώρου εκδηλώσεων του σχολείου μας, ζωγραφισμένη από τα παιδιά του ολοημέρου την περσινή σχολική Χρονιά.

23/10/1925
Γεννιέται ο Μάνος Χατζιδάκις, ένας από τους σημαντικότερους Έλληνες μουσικοσυνθέτες. Με το έργο του, συνέδεσε την έντεχνη με την λαϊκή μουσική.

22/10/1937
Γεννιέται ο Μάνος Λοΐζος (μουσικοσυνθέτης). Έγραψε κυρίως πολιτικά τραγούδια που αγαπήθηκαν και τραγουδήθηκαν σχεδόν από όλους τους Έλληνες. Το «ακορντεόν» και ο «δρόμος» είναι δύο από τα πιο γνωστά τραγούδια του.

28/10/1940
Eπίθεση της Ιταλίας στην Ελλάδα. Έναρξη ελληνοϊταλικού πολέμου (περισσότερα στο αφιέρωμα που ακολουθεί, στις επόμενες σελίδες).

7/10/1944
Ο Χίτλερ διατάζει τις γερμανικές δυνάμεις να εγκαταλείψουν την Ελλάδα.

12/10/1944
Οι Γερμανοί αποχωρούν από την Αθήνα.

30/10/1944
Οι Γερμανοί αποχωρούν από την Θεσσαλονίκη.